Vejle

Bliv fællesskaber i 2024! Workshop & Talk med Uffe Elbæk/Lars Lundbye

Made by
almenr tag
Almenr

+58

Sunday, January 14, 2024
Vejle

Fællesskaber i 2024
Hvordan ser det ud med de nye fællesskaber(e) i 2024?

Hvor er der håb, og hvor er der mulighed for handling?

Og hvad drømmer vi om i det hele taget?

For at bringe os godt ind i det nye år vil vi starte med en to-delt event, der på alle måder handler om fællesskaber(e) i 2024!

Går du også og savner et liv med mere fællesskab? Er du en af dem, der har en intention om at skabe både hverdagsforandringer og større forandringer i 2024? Og savner du handling?

Så kom med til workshop & talk med Uffe Elbæk & Lars Lundbye og bliv inspireret, opløftet og få konkrete værktøjer til at skabe sammen. Talk er modereret af Simone Hedelund, der er kommunikationsansvarlig i Almenr.

NB! Vi er så heldige pludselig at være del af en historisk begivenhed denne dag. Dronningen abdicerer og overlader tronen til Hans Majestæt Kong Frederik - som hans titel nu officielt vil være. Det er dejligt at være sammen og være fælles, når der sker noget historisk. Vi byder derfor også ind til "historisk fællesskab" med bobler og kransekage og vil sørge for at integrere med storskærm i Bygningen.

Søndag d. 14. januar er du derfor inviteret til følgende program:


13.15 - 13.30: Ankomst
I Bygningen, Ved Anlæget 14 B, 7100 Vejle.

13.30 - 15.00: Workshop om det nye Bofællesskab i Vejle
Da vi stadig er ved at lægge grundstenene til det kommende bofællesskab i Ny Rosborg, er alle nysgerrige meget velkomne til at tage del i denne, årets første, workshop.
Workshoppen vil tage udgangspunkt i vores håb & drømme samt sætte fokus på, hvad vi konkret kan gøre for at tage handling som fælles-skabere anno 2024.
Du er velkommen uanset, om du har været til samtlige intro workshops - eller om det er første gang, du hører om projektet!


15.00 - 16.00: Storskærm, bobler og kransekage

Det er super hyggeligt at være sammen og være fælles om noget historisk - uanset om man er royalist eller republikaner :-). Vi holder pause, mingler og taler, mens vi får et glas bobler og noget kransekage.

16.00 - 17.15: Talk mellem Uffe Elbæk & Lars Lundbye:
Med afsæt i Uffe Elbæks nyeste bog “Tvivl, Håb & Handling – en venlig opfordring til revolution” samt input fra de kommende beboere fra Vejle bofællesskabet, vil vi undersøge & diskutere spørgsmålene:
Hvorfor er fællesskaber vigtige i 2024? Og hvordan bliver jeg en god fælles-skaber?
Der bliver mulighed for at lytte, lære, ytre sig & stille spørgsmål.
Uffe Elbæk er tidligere kulturminister og leder af Alternativet og Kaospiloterne i Århus.
Lars Lundbye er stiftende partner i Almenr.

Du er meget velkommen til at deltage i alle de forskellige ting - eller til kun at deltage i dele af dagens program.

Vi glæder os til sammen at kick-starte det nye år med masser af håb, handling & fællesskab.

Attendees

44 households, 64 in all

Ann

Lorens +1

Theo

Charlotte

+40