Aktuelt

Brand på den gamle skole viser styrken af fællesskabet

D. 19. oktober var der brand i en af længerne af Gl. Allerslev Skole, som Almenr er ved at ombygge til bofællesskabet Krake. Her er en kort reportage fra Almenrs Michael Thomsen der fortæller om episoden.

Det er lørdag den 19. oktober. Klokken er halv ni om morgenen og jeg nyder min morgenkaffe krydret med nyhederne på TV2.dk. Pludselig viser der sig en gul bjælke med ”Lige nu: Brand i skole i Allerslev”.

Vi bygger bofællesskabet Krake i Allerslev Gamle Skole, så jeg tænker straks, at det må være den anden skole i Allerslev. Os rammer den slags jo ikke…


Et klik viser dog, at jeg tager grueligt fejl. Der er udbrudt brand i vores byggeri, og ifølge notitsen står hovedbygningen i flammer. Sidste linje konstaterer ildevarslende: ”Skolen skulle have været ombygget til 27 lejligheder”.

Så meget for fredelig morgenkaffe! Politiet kan ikke fortælle noget, men vil få nogen til at ringe tilbage. Entreprenøren har ikke hørt noget, men vi aftaler at mødes på pladsen tre kvarter senere, hvor jeg ankommer til et kaos af brandbiler, politibiler, ambulancer og nysgerrige naboer.

Halvdelen af hovedbygningen er helt brændt ned. Der står stadig lidt flammer op, men de fleste af brandfolkene står i flok og drikker kaffe efter veludført arbejde. Jeg ser på den udbrændte ruin og alle mulige tanker løber gennem hovedet. Er nogen kommet til skade ved branden? Har vi nu den rigtige forsikring? Er den betalt? Hvad kommer beboerne til at sige? Kommer det måske til at styrke fællesskabet? Og hvad med entreprenøren, banken, arkitekten, advokaten? Ingen tvivl om, at der bliver nok at se til i den kommende tid.


Nu, to uger efter, kan vi konstatere, at det nok skal gå alt sammen. Faktisk har branden været en lille test af vores platform, og det har været en meget fin oplevelse midt i forskrækkelse, at se hvor smukt kombinationen af et stærkt fællesskab med de kommende beboere og den højt professionelle byggestyring og sikring af byggeriet som vi etablerer omkring hvert projekt spiller sammen. Alt er naturligvis ikke på plads endnu, men vores forsikringer er i top og dialogen med forsikringsselskabet skrider fremad, entreprenøren er helt på toppen og har justeret planerne så der ufortrødent kan bygges videre, og beboerne tager det hele i stiv arm og vi ser sammen på hvordan genopbygningen også kan blive en fordel.

Livet som bofællesskabsudvikler er bestemt ikke kedeligt!

D. 19. oktober var der brand i en af længerne af Gl. Allerslev Skole, som Almenr er ved at ombygge til bofællesskabet Krake. Her er en kort reportage fra Almenrs Michael Thomsen der fortæller om episoden.

Det er lørdag den 19. oktober. Klokken er halv ni om morgenen og jeg nyder min morgenkaffe krydret med nyhederne på TV2.dk. Pludselig viser der sig en gul bjælke med ”Lige nu: Brand i skole i Allerslev”.

Vi bygger bofællesskabet Krake i Allerslev Gamle Skole, så jeg tænker straks, at det må være den anden skole i Allerslev. Os rammer den slags jo ikke…


Et klik viser dog, at jeg tager grueligt fejl. Der er udbrudt brand i vores byggeri, og ifølge notitsen står hovedbygningen i flammer. Sidste linje konstaterer ildevarslende: ”Skolen skulle have været ombygget til 27 lejligheder”.

Så meget for fredelig morgenkaffe! Politiet kan ikke fortælle noget, men vil få nogen til at ringe tilbage. Entreprenøren har ikke hørt noget, men vi aftaler at mødes på pladsen tre kvarter senere, hvor jeg ankommer til et kaos af brandbiler, politibiler, ambulancer og nysgerrige naboer.

Halvdelen af hovedbygningen er helt brændt ned. Der står stadig lidt flammer op, men de fleste af brandfolkene står i flok og drikker kaffe efter veludført arbejde. Jeg ser på den udbrændte ruin og alle mulige tanker løber gennem hovedet. Er nogen kommet til skade ved branden? Har vi nu den rigtige forsikring? Er den betalt? Hvad kommer beboerne til at sige? Kommer det måske til at styrke fællesskabet? Og hvad med entreprenøren, banken, arkitekten, advokaten? Ingen tvivl om, at der bliver nok at se til i den kommende tid.


Nu, to uger efter, kan vi konstatere, at det nok skal gå alt sammen. Faktisk har branden været en lille test af vores platform, og det har været en meget fin oplevelse midt i forskrækkelse, at se hvor smukt kombinationen af et stærkt fællesskab med de kommende beboere og den højt professionelle byggestyring og sikring af byggeriet som vi etablerer omkring hvert projekt spiller sammen. Alt er naturligvis ikke på plads endnu, men vores forsikringer er i top og dialogen med forsikringsselskabet skrider fremad, entreprenøren er helt på toppen og har justeret planerne så der ufortrødent kan bygges videre, og beboerne tager det hele i stiv arm og vi ser sammen på hvordan genopbygningen også kan blive en fordel.

Livet som bofællesskabsudvikler er bestemt ikke kedeligt!

No items found.

De første tre grunde vil ligge på/tæt på Sjælland.
- Hvad lyder mest interresant for dig?

Tak! Vi sender snart noget til dig.

Oops! Something went wrong while submitting the form.
Skrevet af

Jamiee Williams

jamiee@almenr.dk

Projektleder

No items found.
No items found.

Til Almenr bloggen ↩

Få besked

Vi lover at vi ikke fylder din inbox unødigt

Tak!
Er du boligsøgende?

Lav en profil så vi kan matche dig med konkrete bofælleskaber

Oops! Noget gik galt.
Skriv gerne en mail til hej@almenr.dk hvis denne besked bliver ved med at komme