
Blåholmens landsbyplan bliver til
May 28
Get updates, communicate, download files and more
14:33 19/05
Bofællesskabet Blåholmen er under udvikling og Designfællesskabet er netop skudt i gang! Frem mod den 17. juni skal medstifterne og arkitekterne fra Vandkunsten arbejde med landbyplanen og boligplanerne for Blåholmen.
Nu sker det! Blåholmens Designfællesskab er skudt i gang og de første 18 medstifter-familier er nu ved at samskabe en landsby 🎉
Søndag den 10. maj holdte vi vores første designworkshop, hvor medstifterne og Blåholmens arkitekterne fra Vandkunsten arbejdede med fundamentet for Blåholmen og planen for landsbyen.
Det er begyndelsen på udviklingen af Blåholmen - og startskuddet for noget langt større:
En fælles rejse mod en ny slags landsby, bygget på fællesskab, med omtanke og en fælles vision for fremtidens måde at bo og have en hverdag på.
Indtil videre er 18 medstiftere med på rejsen - og der er plads til flere 🤗

Designfællesskabet er et forløb på ca. 6 måneder, hvor medstifterne sammen skaber fundamentet for landsbyen i samarbejde med Almenr og arkitekterne fra Vandkunsten. Første fase af Designfællesskabet består af en række workshops, spørgeskemaer og arbejdsgrupper hvor medstifterne har mulighed for at blive involveret i udviklingen og komme med input til arkitekterne, som på baggrund af medstifternes input finder de gode løsninger for landsbyen.
Alt imens der også skabes kultur og socialt fundament for medstiftergruppen.
Designfællesskabet har to faser – og begge er nødvendige for at skabe en landsby, der både kan bygges og leves i. I Designfællesskabets første fase skal vi have de grove rammer på plads:
Når første fase af Designfællesskabet er afsluttet, står vi klar med en færdig landsbyplan, hvor boligerne er defineret og placeres og vi har en klar indikation af, hvad prisen på de enkelte boliger bliver.
I anden fase af Designfællesskabet inddrager vi endnu flere kvalificerede fagfolk – arkitekter, landskabsarkitekter, økonomer, jurister, ingeniører – som begynder at kvalificere projektet i flere detaljer og gøre det bygbart.
Sideløbende arbejdes der med organisering, beslutningsprocesser, indretning, kultur og meget mere, som klargør medstifterne til at indgå i et fællesskab sammen.
Hvad sker der i løbet af Designfællesskabet?
Vi mødes til en række workshops, hvor vi sammen:
udformer landsbyen – fra stiforløb til fælleshus og fællesfaciliteter
diskuterer behov og værdier – og bliver klogere på hinanden
Udvikler boligtyper og størrelser
arbejder med arkitekter og rådgivere for at få det hele til at hænge sammen praktisk og økonomisk
Almenrs rolle er at holde rammerne og lede samskabelsesprocessen, så der både skabes retning og plads til forskellighed. Medstifterne formulerer drømmene, værdierne og retningen - og så sørger vi for at oversætte det til noget, der faktisk kan bygges og tages i brug som bofællesskab.



Denne første workshop handlede om det store billede: værdier, drømme - og den overordnede landsbyplan ☀️
En mindre gruppe af medstifterne præsenterede Blåholmens første Værdisæt, som de havde lavet på baggrund af input fra medstifterne. Værdierne skal ikke kun danne grundlag for det kommende liv i Blåholmens bofællesskab, men skal også bruges under det fælles arbejde i Designfællesskabet, både i forhold til det vi arbejder med, men også den måde vi arbejder på - så vi sikrer at alt er forankret i det fælles værdisæt.
Til workshoppen brugte vi derfor disse principper som vores fælles kompas:

Senere på dagen, gav vi ordet til arkitekterne fra Vandkunsten som præsenterede forudsætningerne for grunden og lokalplanen - og præsenterede os for to bud på, hvordan situationsplanen for Blåholmen kan se ud.
Gennem gruppearbejde og snak med arkitekterne blev vi klogere på muligheder og begrænsninger i de to planer, og vi fik italesat hvad der er vigtigt for os i landsbyplanen og hvordan den kan understøtte det hverdagsliv, som medstifterne ønsker sig ☀️
De to planer har arkitekterne kaldt for hhv. Landsbyen og Udsigten;
Landsbyen danner mindre gårdrum, som er mere intime og i læ, hvor Udsigten danner større og mere åbne gårdrum, som trækker naturen med ind i bebyggelsen. Begge har mange gode kvaliteter, som medstifterne fik snakket godt igennem på workshoppen.
Designworkshops er ikke beslutningsrum, så derfor fik vi sendt arkitekterne hjem med en god portion input, som de bruger til det videre arbejde med situationsplanen.

Vi skal selvfølgelig også omkring boligerne i landsbyen og derfor mødtes medstifterne igen til et online møde, hvor arkitekterne fra Vandkunsten præsenterede de fem forskellige boligtyper, som de arbejder på. Det blev fulgt op af en række samtaler om hver enkel boligtype, hvor medstifterne kunne stille spørgsmål og komme med input til arkitekterne og dermed bliver klogere på tankerne og processen med at udvikle boligerne.
Medstifterne fik bagefter tilsendt et spørgeskema, hvor de kunne komme med deres behov og input til boligerne - hvilke arkitekterne har fået at arbejde videre på, så de igen kan finde de gode løsninger og tilpasse boligerne til medstifter gruppens behov, drømme og prioriteringer.
I midten af juni måned er vi klar til at løfte sløret for boligplanerne og situationsplanen.
Næste gang medstiftergruppen samles igen er til Workshop #2, hvor vi skal arbejde med fælleshuset og de fælles faciliteter, der skal danne ramme om den fælles hverdag i Blåholmen.

Når første fase af Designfælleskabet er afsluttet er vi klar til at løfte sløret for arkitekternes og medstifternes arbejde - og så åbner vi for reservationer af de sidste boliger. Og det skal fejres!
Vi holder lanceringsfesten og reservationsstart onsdag den 17. juni - og I er inviteret!
Læs mere og tilmeld dig landsbylanceringen her
Kan du ikke vente så længe - så holder vi infomøde om Blåholmen den 3. juni
Det foregår online, og du kan tilmelde dig her
Ellers du kan altid tage en snak med Blåholmens fællesskabsvært Betina og høre mere om, hvad det vil sige at være medstifter og hvordan du bliver det. Læs mere og ræk ud her
De bedste hilsner
Betina fællesskabsvært - og resten af holdet bag Blåholmen

Keep reading

May 28

Simone Staack Hedelund
•May 6

Betina Steinbock
•April 24
Betina Steinbock
•March 4

February 9
Betina Steinbock
•December 4